Kontakter i land

Kontakter i land

Kontaktene under er kun til bruk internt, og skal ikke gis videre til kunder, kontakter eller leverandører.

Innkjøp

Category Management

Jo Henning Espevalen (Alle områder)
Innkjøpssjef

Jo.Henning.Espevalen@colorline.no
+47 90 17 30 80 (mobil)

Category Managers

Lotte Haugaard (Perfume & Cosmetics)
Opfølgning af leverandøraftaler, herunder bonus og marketing. Oprettelse af manus til kampagner, og opfølgning på disse. Koordinering af diverse sortimentsmøder. Koordinering med fagspecifikke disponenter. Samarbejde med skibene omkring merchandising etc.

Lotte.haugaard@colorline.dk
+45 99 56 20 26 (kontor)
+45 40 15 10 26 (mobil)

Morten P. Nielsen (Food & Beverage)
Producering af div. statistikker. Leverandørkontakt.

Morten.P.Nielsen@colorline.dk
+45 99 56 20 29 (kontor)
+45 24 29 03 97 (mobil)

Janne Gundersrud (Klær & Accessories)

Janne.Gundersrud@colorline.no
+47 22 94 44 24 (kontor)
48 01 22 13 (mobil)

Christine Rytter Evensen (Bruks- & turist/Søtsaker)

Christine.Rytter.Evensen@colorline.no
+47 22 94 44 25 (kontor)
+47 95 88 95 35 (mobil)

Eva Engedal (Vin, Hetvin, Sprit, Tobakk)

Eva.Engedal@colorline.no
+47 33 42 11 13 (kontor)
+47 95 92 45 26 (mobil)

Backoffice

Charlotte Kongsbak (Backoffice LTC
Oprettelse af artikler, og vedligehold af disse. Oprettelse af manus til kampagner, og opfølgning på disse. Koordinering af diverse sortimentsmøder. Koordinering med fagspecifikke disponenter. Samarbejde med skibene omkring merchandising etc. Producering af div. statistikker.

Charlotte.kongsbak@colorline.dk
+45 9956 1947 (kontor)

Berit Sunesen (Backoffice P&C)

Leverandørkontakt. Reklamationsbehandling. Udfærdigelse af kampagner i Oscar.

Berit.Sunesen@colorline.dk
+45 9956 1948 (kontor)

Jens Christensen (Backoffice F&B)

Leverandørkontakt. Menymøder. Koordinering af tilbud, butikskød for TT og kupontilbud

jens.christensen@colorline.dk
+45 9956 1976 (kontor)
+45 4019 1983 (mobil)

KOMBO Norge

Thomas Gudbjerg (Konserndirektør) Totalansvarlig, Kommersielt om bord
thomas.gudbjerg@colorline.no
+47 22944413 (kontor)
+4798226969 (mobil)

Jo-Henning Espevalen (Innkjøpssjef) Ansvarlig for kommersielt innkjøp og kategori
jo.henning.espevalen@colorline.dk
+47 90173080 (mobil)

Rune Johansen (Drifts- og utviklingssjef) F&B
:rune.johansen@colorline.no
+45 9956 1975

Anna Wärnman (Driftssjef) F&B
anna.warnman@colorline.no
+4733421104 (kontor)

Hjarrand Hillgaar (Analysesjef) Analyser
hjarrand.hillgaar@colorline.no
+45 9956 2002 (kontor)
+45 4026 2005 (mobil)

Marianne Løwenstein (Kommunikasjonssjef) Totalansvarlig ombordkommunikasjon
marianne.lowenstein@colorline.no
+45 900 94 265 (mobil)

Mona Nomme (Kommunikasjonskoordinator) Ansvarlig for butikk-kommunikasjon
mona.nomme@colorline.no
+4733421115 (kontor)
+4790161043 (mobil)

Nicole Behrmann (Kommunikasjonskoordinator) Ansvarlig for F&B-kommunikasjon
nicole.n.behrmann@colorline.no
+4733421112 (kontor)

Lars Thomas Mathiesen (Salgssjef) Ansvarlig for butikkoppfølging
lars.thomas.mathiesen@colorline.no
+4733421116 (kontor)
+4748179866 (mobil)

Logistikk Danmark

Management

Christian Krøldrup (Logistikchef)
Øverste ansvarlige for Indkøb & Distribution Color Shop, samt for Oscar gruppen

ck@colorline.dk
+45 9956 2011
+45 4018 6648 (mobil)

Kim Vrist (Supply Chain Manager)
Ansvarlig for administration & pluklager Hirtshals. Udarbejdelse af provianteringsplaner. Ansvarlig for drift af provianttrailere. Kontaktperson mellem skib og eksterne transportører. Opdateringer og vedligehold KOMBO sharepoint. Koordinering og vedligeholdelse af kørende materiel. Koordinering af provianteringer.

kv@colorline.dk
+45 9956 1970 (kontor)
+45 2012 7034 (mobil)

Systemansvarlig

Mogens Larsen (Systemansvarlig)
Ansvarlig for integrationer logistik. Applikationsansvarlig for lager/logistiksystem.

Mogens.larsen@colorline.dk
+45 9956 2030 (kontor)
+45 4035 8205 (mobil)

Purchasing unit

Teddy Sørensen (Disponent F&B)
Indkøb af faste sortiment til lager. Vedligeholder artikler i M+ og Oscar. Daglig kontakt mod fagspecifikke områder ombord. Koordinerer demo, duratrans og salgsfremmende tiltag. Opdatering af intranet og nulbeholdningsliste.

teddy.sorensen@colorline.dk
+45 9956 1981 (kontor)
+45 4033 6648 (mobil)

Orders

Jette Sommergren, Inger Nielsen, Sverre Dahl, Katja Poulsen (Kontorass. ordrekontor)
Modtagelse af alle ordrer via system. Tilknytning af ordrer til afgang, og fakturering af disse. Udfærdigelse af forsendelsespapier til proviantering. Behandling af skaffevarer og cross dokking til butik. Krediteringer ved differancer. Oprettelse af manuelle ordrer og ekstraordrebehandling

ordrekontoret.frilager@colorline.dk

Jette Sommergreen
+45 9956 2036 (kontor)

Inger Nielsen
+45 9956 1998 (kontor)

Sverre Dahl
+45 9956 2032 (kontor)

Katja Poulsen
+45 9956 1998 (kontor)

Shipping

John Vittrup (Speditør)
Udfærdigelse af papirer vedr. im- & export til lager. Behandling af AF-tilladelse/krav. Behandling af returvarer med tolddokumenter.

john.vittrup@colorline.dk
+45 9956 2038 (kontor)
+45 4045 5042 (mobil)

Accounts payable

Lina Wehrhan (Kontorass. Fakturaattestering)
Behandling af indkomne fakturaer. Priskontrol. Kontaktperson mod leverandører, gældende fakturaer.

Lina.wehrhan@colorline.dk
+45 9956 2032 (kontor)
+45 4036 0974 (mobil)

Warehouse

Karl Erik Riisager (Supply chain assistant)
Korrespondance mellem skib/lager ved differencer. Lagertællinger. Cross dokking vedr. Bent Brandt.

Karl.Erik.Riisager@colorline.dk
+45 9956 1985 (kontor)
+45 5170 4818 (mobil)

Peter Jensen (Varemodtagelse)
Koordinering og udsendelse af kataloger & reklamemateriale. Varemodtagelse

varemodtagelsen.Frilager@colorline.dk
+45 9956 1987 (kontor)
+45 2010 5558 (mobil)

Color Shop

Dorthe Pedersen (Backoffice Manager Color Shop)
Daglig ledelse af Color Shop. Ansvarlig direkte leverede artikler.

dfp@colorline.dk
+45 9956 1978 (kontor)
+45 2160 0178 (mobil)

Brian Ejsing Jørgensen (Lagerkoordinator)
Ansvarlig for drift & pluk på lageret. Korrespondance mellem skib/lager ved differencer

be@colorline.dk
+45 9956 1986 (kontor) Ansvarlig for lagerassistenter.
+45 4034 4014 (mobil)

Anette Larsen (Kontorass. ordrekontor)
Oprettelse af artikler. Udfærdigelse af materiale til skibene. Opfølgning af leverandører

Anette.Larsen@colorline.dk
+45 9956 1975 (kontor)

Mia Løth (Backoffice CS)

Mia.Loth@colorline.dk
+45 9956 1973 (kontor)

Centralkøkken

Tor Ove Sørlie (Køkkenchef)
Ansvarlig produktion. Opfølgning bestillinger. Opfølgning HACCP

tos@colorline.dk
+45 9956 2002 (kontor)
+45 4026 2005 (mobil)

Kent Egeberg Pedersen (Assisterende køkkenchef)
Afløser for køkkenchef

Kent.E.Pedersen@colorline.dk
+45 9956 2001 (kontor)
+45 2960 8907 (mobil)

Elis Kjærsgård (Serviceansvarlig)
Vedligehold maskinpark. Vedligehold køle- & fryseområder.

ek@colorline.dk
+45 9956 2007 (kontor)
+45 2020 7386 (mobil)

Leverandører

Brdr Flaarønning (Suvenir) - direkte

Anders Flaarønning/ Leif Mjaaland
Anders@flaaronning.no
bestilling@flaaronning.no (ordre)
+47 95 05 77 12 / +47 90 67 71 59

Dale of Norway AS (Dale klær) - direkte

Kjell Østensen
kjell.ostensen@dale.no
Tor.Svarva@dale.no (ordre)
+47 97 966 411

Goebel (Goebel) - direkte

Sigrid Hennum
sigridhennum.agentur@ebnett.no
sigridhennum.agentur@ebnett.no (ordre)
+47 93 09 94 56

Papirkompaniet (Top Model) - direkte

Arve Kittelsen
arve@papirkompaniet.no
firmapost@papirkompaniet.no (ordre)
+47 90 66 82 00

Tura (Elektronikk) - direkte

Eivind Engh
e-engh@online.no
ordre@turascandinavia.com (ordre)
+47 95 22 12 40

WayNor AS (SUVENIR) - direkte

Thomas Lie
thomas@waynor.no
hdag@frisurf.no (ordre)
+47 47 97 03 60

Gifts 4 you (Suvenir) - direkte

Tor Fredrik Frøberg
primodet@online.no
primodet@online.no (ordre)
+47 90 57 32 86

Aune forlag (Suvenir og diverse) - direkte

Torgrim Dalen
Torgrim.Dalen@aune-forlag.no

Appleheart (Voluspa lys) - lager

Joakim Hedberg
jhg@appleheart.se
+46 40 189 140

Georg Jensen (Georg Jensen) - lager

 Jesper Rønn Larsen
JRO@georgjensen.com
+45 38 14 93 06

Goebel (Goebel) - lager

Sigrid Hennum
sigridhennum.agentur@ebnett.no
(+47) 93 09 94 57

Heinemann (Lego, Mattel og div) - lager

Julica Herforth
J_Herforth@gebr-heinemann.de
+49 (40) 30 10 23 27

HM International/Staufeld (Rosendahl, Holmgaard) - lager

Henrik von Staufeldt
Henrik.Staufeldt@hm-international.dk
(+45) 26 12 65 91

Magic store (Leker) - lager

Morten Ovnerud
morten@magicstoreas.no
+47 930 94 256

Mercante (Contigo) - lager

Strømmes Reklame AS (Logo artikler,) - lager

Martin Brede Johansen
martin@strommes.no
+47 93 05 15 49

Tec team (Leker) - lager

Jan Amundsen
jan@tecteam.no
+47 97 03 58 77

Trendy Collections AS (Elektronikk) - lager

Eivind Engh
e-engh@online.no
+47 95 22 12 40

Musikkdististribusjonen

GreenGate (GreenGate ) - lager

Gitte Thaysen
gt@greengate.dk

Rice (Rice) - lager

Katarina Holstrøm Berg
kaho@rice.dk